ФІТОТЕРАПІЯ - ЛІКУВАННЯ ЛІКАРСЬКИМИ РОСЛИНАМИ

Головна сторінка

Енциклопедія лікарських рослин

Фітотерапія

Народна медицина

Народні рецепти для лікування

Виберіть букву, з якої починається назва лікарської рослини:

-А- -Б- -В- -Г- -Д- -Е- -Є- -Ж- -З- -І- -И- -Й- -К- -Л- -М- -Н- -О- -П- -Р- -С- -Т- -У- -Ф- -Х- -Ц- -Ч- -Ш- -Щ- -Ю- -Я-
мед

Виды меда

витамины

Витамины

подушка

Лечебная подушка

прополисная мазь

Прополисная мазь

 
 
 

Шавлія лікарська

шавліяЛат. – Salvia officinalis рос. – Шалфей, англ. – Sage

Родина Губоцвiтi – Lamiaceae

Опис шавлії

Шавлiя лiкарська – багаторiчний напiвчагарник з численними гiлками, стебло при основі здерев'янiле, yгорi – трав'янисте, чотириграннне. Досягає 1 м заввишки. Листки шавлії супротивнi, довгастi чи ланцетнi, при основі звуженi, тупозубчастi, з двома маленькими прилистками, сітчастоожилковi. Молодi листки сизо опушені, а старі – зеленi. Квiтки шавлії великi, синьо-фiолетовi, з довгим вiночком до 3 см завдовжки, розташованi по 6-12, на верхiвцi стебла. Чашечка з лiйковидно загострених часток, дзвiночковидна, двогуба. Верхня губа вiночка майже, а нижня – три роздільна. Тичинок 2, з дуже звивистими нитками. Плід складається з 4 гоpішків, які розпадаються при достиганні. Bся рослина має приємний специфiчний запах.

Поширення шавлії

Шавлія вирощується по всій країні як городня рослина чи для медичних цілей.

Лікарська сировина шавлії

Листя шавлії лікарської – Folia Salviae.

Листя шавлії збирають в той час, коли розвиваються квіткові бруньки. Сушать у затінку чи в сушарці при температурі до 40 С. Зелена маса використовується для отримання ефірної олії, якої міститься найбільше в листі на початку повного цвітіння (червень-вересень).

Эфирное масло шалфея

Найбільше ефірної олії накопичують 2-6-річні рослини. Сировина має блідо-зелене забарвлення, приємний запах і терпко-їдкий смак. Зберігають у темному, провітрюваному і сухому місці.

Хімічний склад шавлії

Листя шавлії містить ефірну олію (1-2,5%), сапоніни, дубильні речовини (катехіни – 3-8%), глікозиди, гіркі речовини, смолисті речовини (5-6%), фумаринову кислоту, олеїнову кислоту, хлорогенову кислоту, пентозу, воски, амінокислоти (аспарагiн, глутамiн), вітамін С, Р, РР, каротин, фітонциди.

Ефірна олія складається з туйолу (30-50%), борнеолу (8-14%), туйону, цинеолу (15%), камфори, пінену, сальвену та iнших терпенів.

Дія і застосування шавлії

Шавлія i препарати з неї послаблюють секреторну функцію органiзму i зменшують секрецію пітних залоз, тому засiб застосовують при нiчному потiннi у хворих туберкульозом, а також при потінні, викликаному вегетативними порушеннями i клiмаксом.

Шавлія підвищує також молочну секрецiю у матерів-годувальниць. Засiб діє i протизапально (через зниження проникності судинних і капiлярних cтінок), і антибактеріально – насамперед щодо грампозитивних мiкроорганiзмiв.

Застосовується шавлія при гострих і хронiчних захворюваннях травної системи (колiт, гастрит, виразка, метеоризм, дiарея), при захворюваннях жовчних шляхiв i печiнки. При каменях і пiску в жовчному і сечовому міхурах.

Шавлія лікарська має естрогенну і гіпоглікемічну дію. Вживають у вигляді полоскань при ангіні і запальних процесах порожнини рота, при бронхіті – у формі інгаляції з олії шавлії лікарської, при кровохарканні у туберкульозних хворих, геморої, тривалих менструаціях, у вигляді компресу при важкозагоюваних ранах і екземі.

Спосіб застосування шавлії

Шавлія застосовується у вигляді напару. 1 ст.л. дрібно нарізаного листя шавлії лікарської залити 300 г окропу. Залишають настоятись протягом 20 хв. Напар проціджують і п'ють по 120 г тричі на день до їди. Полоскання роблять також напаром протягом 2-3 днів через 3 год.

бадан

Народные средства от всех болезней

ингаляции

Ингаляции

температура

Как сбить температуру у ребенка?

 
 
 
 
 
 
 

 

антиоксиданты лечение воском водоросли атеросклероз эфирные масла

Антиоксиданты

Лечение воском

Бурые водоросли

Атеросклероз

Эфирные масла

лечение цветом яблочный сок фэн-шуй язык диета

Лечение цветом

Яблочный сок

Фэн-шуй для денег

Диагностика по языку

Средиземномо-рская диета

растения волосы биостимуляторы гомеопатия камни

Энергия растений

Укрепление волос

Биостимуляторы

Гомеопатия

Лечение камнями

 
Обратная связь: info@fitovita.com.ua © Все права защищены. 2010 год