ФІТОТЕРАПІЯ - ЛІКУВАННЯ ЛІКАРСЬКИМИ РОСЛИНАМИ

Головна сторінка

Енциклопедія лікарських рослин

Фітотерапія

Народна медицина

Народні рецепти для лікування

Виберіть букву, з якої починається назва лікарської рослини:

-А- -Б- -В- -Г- -Д- -Е- -Є- -Ж- -З- -І- -И- -Й- -К- -Л- -М- -Н- -О- -П- -Р- -С- -Т- -У- -Ф- -Х- -Ц- -Ч- -Ш- -Щ- -Ю- -Я-
мед

Виды меда

витамины

Витамины

подушка

Лечебная подушка

прополисная мазь

Прополисная мазь

 
 
 

Чоловіча папороть

чоловіча папоротьЛат. – Dryopteris filix-mas рос. – Папоротник мужской, англ. – Male fern

Родина Щитникові – Aspidiaceae

Опис папороті чоловічої

Як спорова рослина чоловіча папороть розвивається у двох зв'язаних між собою поколіннях: статеве – протал і не статеве – справжня папороть, кореневища якої використовується як протиглисний засіб. Чоловіча папороть – багаторiчна трав'яниста рослина з потужним кореневищем і численними тонкими коренями. Вiд верхiвки кореневища щороку розвивається по кiлька довгих, до 1 м завдовжки, двiчiперистих листкiв. Листочки першого розрiзу закрученi, овальнi чи довгастi, з широкою основою, з'єднанi, зубчастi, загостренi чи тупi, але м'якi, не колючi. Зiсподу листочкiв з обох бокiв середньої жилки зiбранi спори (групи спорангіїв) , покривнi луски яких – iндузiї – мають нирковидну форму. Індузiї спочатку сивi, пiзнiше червоно-коричневi. Рослина утворює спори улітку.

Поширення папороті чоловічої

Чоловiча папороть трапляється у лiсах i серед чагарникiв, на гористих мiсцях.

Сировина папороті чоловічої

Кореневище чоловiчої папоротi – Rhizoma Filicis maris.

Кореневище чоловічої папороті викопують напровеснi перед початком розвитку надземної частини (березень) чи наприкiнцi лiта (серпень–вересень). Очищене вiд землi, його миють i нарiзують шматками до 10 см. Не розколюють вздовж. Сушать на cонці чи в сушарці при температурi до 55 С. Висуушене кореневище зовні коричневе, всерединi – свiтло-зелене, iз слабким характерним запахом i в'яжучегостре на смак. При неправильному сушiннi внутрiшня частина кореневища темніє i набуває коричневого забарвлення. Кореневище чоловiчої папоротi 10-30 см завдовжки (а iнодi й довше) i вкрите тонкими, плівчастими, коричневими лусками. По ньому розмiщенi черепитчасто численні рештки основи листкового черешка. Воно товсте, 3-5 см, а без тих решток – 1-2 см. Зберiгає придатнiсть до 1 року. Сировину зберiгають у темному i провiтрюваному місці. Може мiстити вологи до 13%.

Хiмiчний склад папороті чоловічої

Кореневище папороті мiстить флороглуциновi похiднi, якi сумарно називають фiлiцинами. Вони розчиннi в ефiрi, спиртi i лугах, а не розчиннi у водi. При розпаданнi видiляють як кінцеві продукти флороглуцин i масляну (iзомасляну) кислоту. Фiлiцин складається iз флороглуцинових похiдних – аспiдинолу, адбаспiдину, флаваспiдової кислоти, фiлiксової кислоти.

Oкрім фiлiцину, кореневище мiстить до 10% дубильних речовин (фiлiкс – дубильна кислота), флавоноїди, гіркі речовини, трошки ефiрної олiї, фенол, жирну олiю, віск, цукор, смолу, зелений барвник, крохмаль тощо. Сировина оцiнюється за кiлькiсним вмістом фiлiцину, якого має бути не менше 1,8%.

Дiя i застосування папороті чоловічої

Фiлiцин, що є у кореневищi папоротi, паралiзує м'язи плоских глистiв, якi паразитують у людей i тварин, i їх видаляє. Можливо, він дiє як протоплазмова отрута на тих же паразитiв. Призначається для вигнання їх у людей, проти печiнкової двоустки у домашнix тварин.

У народнiй медицинi чоловiча папороть застосовується при ревматизмі i подагрi – внутрiшньо, а також при висипах на шкiрi та розширеннi вен – у вигляді купелі.

Воднi i спиртовi екстракти чоловічої папоротi виявляють aнтивірусну дію проти вipyca Herpes zoster. Найчастiше кореневище папороті чоловічої застосовується у виглядi густого ефірного екстракту, який має містити 25-28% саме філіцину.Приймається в желатинових капсулах, що вміщують по 6-7 г екстракту. Після приймання екстракту папороті дають англійську сiль чи рицинову олiю як очисний засiб.

При використаннi чоловічої папороті може трапиться навіть отруєння i вiд малої терапевтичної дози. Початковий симптом – головний біль, запаморочення, пiдвишена рефлекторна збудливiсть. При тяжкій формі з'являються болi у шлунку, блювання, кривава дiарея, порушення зору з подвоєнням в очах і переважає жовтизна. Тяжкi форми перебігають з корчами і втратою свідомості. Смерть настає вiд серцевої і дихальної недостатностi. Через високу отруйність кореневища папороті лiкування препаратами з нього треба здiйснювати під лікарським контролем у лікарняних умовах.

Спосiб застосування папороті чоловічої

Для зовнішнього застосування готують відвар з 500 г подрiбненого кореневища папороті i 5 л води. Варять 2 год при безперервному доливаннi до початкового об'єму. З вiдвару роблять купель, яка триває 30 хв. Одне лікування потребує 30 купелей.

Для масажу і розтирання при ревматизмі користуються витяжкою з кореневища на міцній горілкі (1:10) протягом 20 днів.

бадан

Народные средства от всех болезней

ингаляции

Ингаляции

температура

Как сбить температуру у ребенка?

 
 
 
 
 
 
 

 

антиоксиданты лечение воском водоросли атеросклероз эфирные масла

Антиоксиданты

Лечение воском

Бурые водоросли

Атеросклероз

Эфирные масла

лечение цветом яблочный сок фэн-шуй язык диета

Лечение цветом

Яблочный сок

Фэн-шуй для денег

Диагностика по языку

Средиземномо-рская диета

растения волосы биостимуляторы гомеопатия камни

Энергия растений

Укрепление волос

Биостимуляторы

Гомеопатия

Лечение камнями

 
Обратная связь: info@fitovita.com.ua © Все права защищены. 2010 год