ФІТОТЕРАПІЯ - ЛІКУВАННЯ ЛІКАРСЬКИМИ РОСЛИНАМИ

Головна сторінка

Енциклопедія лікарських рослин

Фітотерапія

Народна медицина

Народні рецепти для лікування

Виберіть букву, з якої починається назва лікарської рослини:

-А- -Б- -В- -Г- -Д- -Е- -Є- -Ж- -З- -І- -И- -Й- -К- -Л- -М- -Н- -О- -П- -Р- -С- -Т- -У- -Ф- -Х- -Ц- -Ч- -Ш- -Щ- -Ю- -Я-
мед

Виды меда

витамины

Витамины

подушка

Лечебная подушка

прополисная мазь

Прополисная мазь

 
 
 

Чистотіл великий

чистотіл Лат. – Chelidonium majus рос. – Чистотел большой, англ. – Greater celandine

Родина макові – Рараvегасеае

Опис чистотілу

Чистотiл великий – багаторiчна трав'яниста рослина, до 1 м заввишки, з прямим, в горiшнiй частинi розгалуженим стеблом. Нижнi листки чистотілу на черешках, а стебловi – сидячi. Пластинка листка нiжна, лiровидна, непарноперисторозсiчена на 5 часток, з нерiвними, великими великозубчастими ребрами (рубцями), зверху зелена, зiсподу синьо-зелена. Квiтки чистотілу яскраво-жовтi, зiбранi по 4-5 у простi зонтики, розмiщенi у пазухах горiшнiх листкiв. Тичинок багато, а плiд складається з 2 плодолисткiв. Плiд – лiнiйно-цилiндричний, одногнiзда коробочка. Насiння численне, дрiбне. Вся рослина мiстить жовто-оранжевий молочний сік. Цвiте у травні – червнi.

Поширення чистотілу

Чистотіл зростає по вогких кам'янистих i тiнистих мiсцях бiля городiв по всiй країні.

Лікарська сировина чистотілу

Трава чистотiлу – Herba Chelidonii.

Надземну частину рослини збирають на початку цвiтiння (травень–червень). Зрiзують на 10 см над землею та обережно складають у кошики, не зiм'явши. Сушать и залишають у затінку чи у сушарцi при температурi до 60 С при сильнiй вентиляцiї. Листя висушеної трави зверху свiтло-зелене, зiсподу сизе. Сировина має гiркий смак i без запаху. Зберiгають у темному, провiтрюваному i сухому мiсцi. Допустима вологiсть – не бiльше 14%.

Хiмiчний склад чистотілу

Молочний сік свiжої рослини чистотілу мiстить мiнливу кiлькiсть алкалоїдiв (близько 3 %). Це пов'язано насамперед з хелiдонiєвою кислотою, проте можуть бути i солi яблучної й лимонної кислот. Алкалоїди чистотiлу подiляються на три основні групи: група протопiну з представниками алокриптопіну та протопiну, група протоберберину з алкалоїдом берберином та група бензофенантридину. Представники третьої групи алкалоїдiв – хелiдонiн, хелеритрин, сангвiнарин i гомохелiдонiн, серед яких головним дiючим алкалоїдом є хелiдонiн. Трава чистотілу мiстить до 0,4% хелiдонiну. Oкрім того, до складу її входять ще деякi органiчнi кислоти, сапонiни, флавоноїди, вітамін С, провiтамiн А тощо.

Дiя i застосування чистотілу

Хелiдонiн чистотiлового соку має аналгетичний морфiноподiбний ефект, пригнiчує центральну нервову систему, дiє болетамувально i седативно.

Сангвiнарин у малих дозах виявляє короткочасну наркотичну дiю з наступним спазмом, збуджує перистальтику кишечника, активiзує слиновидiльну секрецiю.

Протопiн пригнічує вегетативну нервову систему, тонiзує гладенькi м'язи матки. Гомохелідонін і хелеритрин мають сечогінну дію. Спазмолiтичний ефект чистотілового соку може бути порівняний з таким у маку і беладонни.

Екстракт чистотілу є надійним саме при використанні свіжої рослини. Болетамувальна дія трави після 6-місячного зберігання значно слабшає, а через рік повністю зникає.

Сумарно трава чистотілу діє спазмолітично, регулює прискорений пульс, помірно знижує тиск крові, діє жовчогінно і стимулює функцію печінки. Свіжу траву чистотілу і препарати її приписують при печінкових і жовчних захворюваннях (жовтяниця, жовчна дискінезія, жовчні камені), катарах шлунка і кишок, діареї, погіршенні травлення.

Сангвінарин – це збір алкалоїдів чистотілового соку. Виявляє широкий спектр антимікробної активності. Він діє бактерицидно на грампозитивні і грамнегативні бактерії, дріжджоподібні гриби і на трихомонади. Сангвінарин у вигляді олійної чи водної витяжки знаходить застосування у стоматологічній практиці для лікування виразок, афтозних стоматитів та піореї, у гінекології – для лікування ерозії шийки матки і трихомонадного кольпіту.

Сангвінарин також застосовують для лікування міопатії, запалення і травматичних пошкоджень нервової системи тощо.

У дерматології чистотілів сік використовується для лікування бородавок, мозолів, лишаїв, екземи, раку шкіри (епітеліоми) – зовнішньо у формі мазі і свіжого соку рослини, яким щодня тричі натирають уражені місця.

У відварі чистотілу купають дітей при різних шкірних захворюваннях. Сік чистотілу використовують для лікування псоріазу у вигляді гарячих купелей, мазей (з рівними частинами свинячого сала) тиа спиртових розчинів (20%) – внутрішньо.

У дослідах над тваринами екстракт соку чистотілу при місцевому застосуванні виявляє відому протипухлинну дію. Денисенко успішно лікував чистотілом рак шийки матки, стравоходу та ін. Але через високу токсичність чистотілу багато не вивчених питань щодо механізму дії ніяк не можна допускати самолікування або лікування некомпетентними особами.

Народна медицина радить чистотіл і при подагрі, набряках, як діуретичний засіб, при малярії, для регулювання менструацій, при туберкульозі шкіри, тифі, псоріазі, а молочний сік – для ліквідації бородавок. Лікування препаратами соку чистотілу проводиться під лікарським контролем!

Великі дози чистотілу викликають отруєння. Основні симптоми: велика спрага, тяжкість у голові, жовчному міхурі, запаморочення, галюцинації.

Лікувальні властивості чистотілу

бадан

Народные средства от всех болезней

ингаляции

Ингаляции

температура

Как сбить температуру у ребенка?

 
 
 
 
 
 
 

 

антиоксиданты лечение воском водоросли атеросклероз эфирные масла

Антиоксиданты

Лечение воском

Бурые водоросли

Атеросклероз

Эфирные масла

лечение цветом яблочный сок фэн-шуй язык диета

Лечение цветом

Яблочный сок

Фэн-шуй для денег

Диагностика по языку

Средиземномо-рская диета

растения волосы биостимуляторы гомеопатия камни

Энергия растений

Укрепление волос

Биостимуляторы

Гомеопатия

Лечение камнями

 
Обратная связь: info@fitovita.com.ua © Все права защищены. 2010 год