ФІТОТЕРАПІЯ - ЛІКУВАННЯ ЛІКАРСЬКИМИ РОСЛИНАМИ

Головна сторінка

Енциклопедія лікарських рослин

Фітотерапія

Народна медицина

Народні рецепти для лікування

Виберіть букву, з якої починається назва лікарської рослини:

-А- -Б- -В- -Г- -Д- -Е- -Є- -Ж- -З- -І- -И- -Й- -К- -Л- -М- -Н- -О- -П- -Р- -С- -Т- -У- -Ф- -Х- -Ц- -Ч- -Ш- -Щ- -Ю- -Я-
мед

Виды меда

витамины

Витамины

подушка

Лечебная подушка

прополисная мазь

Прополисная мазь

 
 
 

Чебрець

чебрець Лат. – Thymus sp. diversae (Т. seгpyllum) рос. – Тимьян (чабрец), англ. – Thyme

Родина Губоцвiтi – Lamiaceae

Опис чебрецю

Чебрець – багаторiчна трав’яниста рослина з повзучим стеблом, від якого розвиваються кілька спрямованих вгору чи повзучих, голих чи опушених гiлок. Листки чебрецю супротивнi, овальнояйцеподібні до вузьколанцетних, доверху округлі, при основі звуженi у довгий, до 3 мм, черешок. Листкова пластинка 0,5-1,5 см завдовжки, 7 мм завширшки, цілокрая, без загнутих донизу країв (на вiдмiну вiд листкiв чабера садового), з вiйками при основі. Квітки чебрецю зiбранi на верхiвцi стебла у видовжені чи переривчасті суцвіття. Чашечка зелена, іноді червонувата, двогуба. Вiночок блiдо-рожевий чи червоний, нечітко двогубий, з розрiзаною верхньою i трироздiльною нижньою губою. Тичинок чотири. Плід складається з чотирьох круглих горішків. Bci надземнi частини рослині вкриті ефiроолiйними залозками, які проти свiтла виглядають пунктирами. Рослина має приємний xapaктерний запах. Цвiте все лiто.

Поширення чебрецю

Чебрець трапляється у лісах, на луках, біля шляхів і по скелястих мiсцях по всiй країні.

Лікарська сировина чебрецю

Надземна частина чебрецю – Herba Thymi (Serpylli).

Надземну частину рослини збирають пiд час цвiтiння (травень-вересень), зрізують ножем чи ножицями. Сушать у затiнку чи в сушарці при температурi до 35 С. Висушена трава чебрецю має свiтло-коричневе стебло. Чашечка й листки зеленi, а квітки рожево-червонi чи фiолетовi. з запахом і слабо гіркуваті на смак. Зберiгають у темному, провітрюваному і сухому місці. Допускається вміст вологи до 13%.

Хімічний склад чебрецю

Трава чебрецю мiстить 0,15-1% ефірної олії (у складi її р-цимол, тимол, карвакрол, альфа-пiнен, cecквітерпени, терпінеол, борнеол), карiофiлен, ліналоол, серпiлен (гірка речовина), дубильні речовини (3-7,5%), флавонові глiкозиди, лутеолiн, мінеральні солі, смоли та iн.

Ефірна олія чебрецю

Дія і застосування чебрецю

Трава чебрецю діє секретолітично, вiдхаркувально при кaтapi верхніх дихальних шляхiв, хронічному бронхіті, грипi, бронхопневмонiї, бронхіальній астмі, запаленнi легень із слизовим секретом, бронхоектазiї. Чебрець заспокоює сухий i спастичний кашель при кашлюку i спастичному бронхіті.

Прописують чебрець і як нервово заспокійливий та спазмолiтичний засiб при шлункових i кишкових захворюваннях, головним чином нервового походження: хронiчний гастрит, виразка, спастичний колiт, метеоризм, головний біль, неврастенiя, радикулiт, неврит.

Тимол виявляє бактерицидну дію на кокову патогенну флору і бактеріостатичну дію на грамнегативні мiкроорганiзми. Доведена висока антимікробна активнiсть тимолу щодо патогенних грибiв.

Чебрець використовується для ароматичних ван i компресiв як подразнювальний і аналгетичний засіб при захворюваннi суглобiв, м'язiв i периферійних нервових стволiв. Екстракт чебрецю входить до складу препарату Пертусол, що вживається при кашлі.

Народна медицина радить чебрець при виразковій хворобi шлунка, втраті апетиту, розладі кишечника, безсонні, недокрів'ї, нервових і шкірних захворюваннях, для полоскань при запаленні слизової оболонки ротової порожнини і горла.

Спосіб застосування чебрецю

Трава чебрецю застосовується у формі відвару і напару. Відвар готують з 2 ст.л. трави і 400 г окропу. Варити 3 хв, настояти 60 хв і процідити.

Напар чебрецю готують з 2 ст.л. трави і 500 г окропу. Залишити настоятись протягом 2 год. Напар приймають по 100 г 4 рази на день.

Для зовнішнього застосування готовлять напар з 100 г трави чебрецю і 2 л окропу. Залишають настоятися протягом 30 хв. Проціджений напар додають у воду для купелі.

бадан

Народные средства от всех болезней

ингаляции

Ингаляции

температура

Как сбить температуру у ребенка?

 
 
 
 
 
 
 

 

антиоксиданты лечение воском водоросли атеросклероз эфирные масла

Антиоксиданты

Лечение воском

Бурые водоросли

Атеросклероз

Эфирные масла

лечение цветом яблочный сок фэн-шуй язык диета

Лечение цветом

Яблочный сок

Фэн-шуй для денег

Диагностика по языку

Средиземномо-рская диета

растения волосы биостимуляторы гомеопатия камни

Энергия растений

Укрепление волос

Биостимуляторы

Гомеопатия

Лечение камнями

 
Обратная связь: info@fitovita.com.ua © Все права защищены. 2010 год