ФІТОТЕРАПІЯ - ЛІКУВАННЯ ЛІКАРСЬКИМИ РОСЛИНАМИ

Головна сторінка

Енциклопедія лікарських рослин

Фітотерапія

Народна медицина

Народні рецепти для лікування

Виберіть букву, з якої починається назва лікарської рослини:

-А- -Б- -В- -Г- -Д- -Е- -Є- -Ж- -З- -І- -И- -Й- -К- -Л- -М- -Н- -О- -П- -Р- -С- -Т- -У- -Ф- -Х- -Ц- -Ч- -Ш- -Щ- -Ю- -Я-
мед

Виды меда

витамины

Витамины

подушка

Лечебная подушка

прополисная мазь

Прополисная мазь

 
 
 

Береза біла

березаЛат. - Betula pubescens, рос. – Береза белая, англ. - Birch

Березовые почки

Родина Березовi - Betulaceae

Опис Берези білої

Береза біла – дерево до 20-30 м заввишки з бiлою корою, яка лушиться на горизонтальнi смужки. Листки берези майже ромбiчнi, з довгими жилками, загостpeнi, подвiйнозубчастi, знизу свiтло-зеленi, зверху темно-зеленi й блискучi.

Молодi листки берези слабоопушенi й виділяють слабкий смолистий секpeт.

Квiтки двостатевi: чоловiчi зiбрані в циліндричні, звисаючі сережки з чотирироздiльною оцвiтиною i двома тичинками, а жіночі – в циліндричних сережках без оцвiтини iз двогнiздою зав'яззю. Плiд берези – сплюснутий горіх з двома крильцями.

Поширення Берези білої

Береза біла зростає в лiсах. Культивується всюди як декоративне дерево.

Лікарська сировина берези білої

Кора, листя i бруньки берези – Cortex, Folia et Gеmmае Betulae.

Бруньки берези перед їх розпукуванням збирають iз старих дерев, навесні (квітень–травень) . Для цього вiдрiзають гiлки i сушать у затiнку чи в сушарцi при температурi до 30 С. Висушенi бруньки при доторкуваннi мають приємний запах та їдкий смак.

Листя берези заготовляють перед i пiд час цвiтiння (травень–червень). Сушать у затiнку чи в сушарцi при температурi до 30-40 С. Висушенi листки берези зверху темно-зеленi, а знизу свiтло-зеленi, без запаху, гіркуваті на смак.

Кору берези знiмають на початку лiта i сушать на сонцi або в сушарцi при температурi 45 С. Висушена кора берези зовнi бiла, а всерединi сива чи червонувата, без запаху, з гiрким присмаком. Пакують кору берези у тюки. 3берiгають у сухому провiтрюваному приміщенні.

Хiмiчний склад Берези білої

Кора берези мiстить до 10% бетулiну, фiтостерин, гаультерин, глiкозиди, гiркi речовини, сапонiни, бетулоретилову кислоту, гiдроксилактон, тритерпени, стероїд, близько 10% дубильних речовин, ефiрну олiю, яка складається переважно з метилсалiцилату, барвнi речовини тощо.

Бетулiн мiститься в тонкостінних коркових клiтинах кори як безколiрна маса.

Бруньки берези мiстять близько 5% ефiрної олії (до складу якої вхоодять бетулен та ін.), сапонiни, гiрку речовину, жовту барвну речовину тощо. Листки берези мiстять до 3% сапонiнiв, спiракозид i гiперозид (глiкозиди), смоли, 9% дубильних речовин пiрокатеxiнової групи, бетулаальбiн, 9% цукру, iнозит, гiркi речовини, 0,05 % ефiрної олiї, жовтi барвнi речовини, вітамін С, провiтамiн А тощо. Основною дiючою речовиною у сировинi є насамперед сапонiни та ефiрна олія.

Березовий дьоготь

При сухій дистиляції (перегонцi) деревини одержують березовий дьоготь, у складi якого близько 6% фенолiв – гваякол, креозол та iн. Cік подрiбненого листя берези мiстить 1% iнвертного цукру, яблучну, лимонну, нiкотинову та аскорбiнову кислоти, солi, амiнокислооти, нітрат калiю тощо.

Дiя i застосування Берези білої

Вiдвар листя i бруньок берези пiдвищує дiурез при набряках серцевого і ниркового походженння. Ефект викликають нітрат калiю та флавоноїди, в найбiльшiй кiлькості наявнi в листi берези. Дiурез є наслiдком посиленого видiлення натрiєвих i хлорних iонів, як i при салiдiуретицi. Лiкування проводять пiд наглядом лiкаря, оскiльки відвар березових бруньок дуже подразнює нирки. В необхiднiй концентрацй він розчиняє камені в нирках i сечовому мixypi. При лiкуваннi ревматизму можна робити компреси з настою листя чи з пом'ятого cвiжого листя берези. Лiквiдує спазми гладеньких м'язiв шлунка i кишечника.

Напар бруньок, березовий ciк i дьоготь використовують при гострих i хронічних формах екземи, важкозагоюваних ранах, ерозiї шкiри, запаленнi шкiри з гнiйниками, лишаях, випадінні волосся.

У народнiй медицинi напар молодого листя берези рекомендують при атеросклерозi, розладi нервової системи, як стимулюючий засiб, при ниркових та жовчних кольках, як протизапальний, антисептичний i вiтамiнний засiб.

Березовий дьоготь мaє бактерицидну дiю i входить до складу мазей Вишневського (для лiкування задавнених ран) та Уїлкiнсона (для лiкування чирякiв, лишаїв тощо).

Напар з листя берези

Для приготування напару 1 ст.л. березового листя (чи бруньок) заливають 400 г окропу i настоють протягом 20 хв. П'ють по 100 г перед їжею.

Береза при захворюваннях сечових органів

З лікувальною метою застосовують бруньки, молоде листя, сік, інколи кору берези. Заготовляють бруньки в період набухання, тобто в березні-квітні, а листя – у квітні – травні. Препарати берези проявляють сечогінні, жовчогінні, протиспазматичні, протизапальні, ранозагоювальні, антивірусні, глистогінні і протипаразитарні властивості.

Препарати берези регулюють обмін речовин, функцію травного тракту й жіночих статевих органів. Вважається, що березовий сік має загальнозміцнюючу дію.

Беруть 3 ст.л. березових бруньок і молодих листочків, настоюють у 3 склянках холодної кип’яченої води протягом доби, п’ють по 100 мл 4-5 разів на день для збільшення сечовиділення.

20 г березових бруньок настоюють у 500 мл 70% спирту або горілки протягом 14 днів, потім відціджують, фільтрують і зливають у пляшку. Вживають по 15-20 крапель тричі на день в ложці води як діуретичний, протизапальний та знеболювальний засіб при хронічних запальних процесах сечовидільних органів.

 

бадан

Народные средства от всех болезней

ингаляции

Ингаляции

температура

Как сбить температуру у ребенка?

 
 
 
 
 
 
 

 

антиоксиданты лечение воском водоросли атеросклероз эфирные масла

Антиоксиданты

Лечение воском

Бурые водоросли

Атеросклероз

Эфирные масла

лечение цветом яблочный сок фэн-шуй язык диета

Лечение цветом

Яблочный сок

Фэн-шуй для денег

Диагностика по языку

Средиземномо-рская диета

растения волосы биостимуляторы гомеопатия камни

Энергия растений

Укрепление волос

Биостимуляторы

Гомеопатия

Лечение камнями

 
Обратная связь: info@fitovita.com.ua © Все права защищены. 2010 год