ФІТОТЕРАПІЯ - ЛІКУВАННЯ ЛІКАРСЬКИМИ РОСЛИНАМИ

Головна сторінка

Енциклопедія лікарських рослин

Фітотерапія

Народна медицина

Народні рецепти для лікування

Виберіть букву, з якої починається назва лікарської рослини:

-А- -Б- -В- -Г- -Д- -Е- -Є- -Ж- -З- -І- -И- -Й- -К- -Л- -М- -Н- -О- -П- -Р- -С- -Т- -У- -Ф- -Х- -Ц- -Ч- -Ш- -Щ- -Ю- -Я-
мед

Виды меда

ингаляции

Ингаляции

кожные болезни

Кожные заболевания

народные средства

Народные средства для детей

 
 
 
 
 

Рецепти для препаратів з лікарських рослин

рецептВкористання лiкарських рослин пов'язане з рацiональним добором рослин i сумiшей їх при певнiй хворобi кожному окремому хворому. Добре складений рецепт, компетентно приготовлена й застосована витяжка, суворе дотримання вказаного режиму, комбiнування траволікування з хiмiотерапiєю (коли це накладається), дiєтолiкування і кліматолiкування приводять до максимального полiпшення або й повного вилiкування хворобливого стану.

Відомо, що при будь-якому захворюваннi страждає не лише даний орган, а й весь органiзм. Траволiкування результативне, якщо здiйснюється сумішшю рослин, яка впливає на весь організм і водночас діє сприятливо для лiкування певного хворобливого стану.

Прописування рецепта потребує глибокого пiзнання хiмiчного складу та фармакологiчної дії комплексу речовин, наявних у лiкарських рослинах. Рецепти слiд складати з невеликої кiлькостi засобiв. Комбінацiя багатьох рослин з однаковою дiєю не є необхiдною, проте при деяких захворюваниях рацiональне поєднання багатьох засобiв доцільне i дає добрi результати. Taкi рацiональнi збори включенi навіть у фармакопеї деяких країн.

Галенові препарати з лікарських рослин

З лікарських рослин готують деякi галеновi препарати. Вони включають всю рослину, окрему частину її i сумiшi з них у свiжому чи висушеному вигляді, соки, сиропи з цілющих рослин, а також різні витяжки – водні, спиртовi, спиртово-воднi, спиртово-ефiрнi, олiйнi, гліцеринові тощо. Недоліком галенових препаратiв є їх непостійний кiлькiсний і якісний склад, на який впливає фаза розвитку рослини на час її збирання, кліматичнi фактори, грунт тощо.

Тому засоби мають бути стандартизовані i фiтотерапевт повинен бути впевнений, що рослинний комплекс мiстить необхiднi лiкувальнi активнi речовини.

Водні витяжки з лікарських рослин

Водні витяжки з рослин готуються переважно у холодний чи гарячий спосiб i застосовуються у виглядi холодних витяжок, напарiв чи відварів. Використовуванi рослини повиннi вiдповiдати певним стандартам за виглядом, забарвленням, запахом, припустимими домішками, вологiстю, а також за якiсним i кiлькiсним вмістом лiкувалних складових.

При складаннi рецепта включаються рослини таких груп:

Oсновні рослини – тi, якими обумовлена основна лiкувальна дія.

Рослини допомiжної дії, з допомогою яких пiдсилюється чи поліпшується основна дія.

Рослини, якi полiпшують смак i запах витяжок. Дiя їx повинна вiдповiдати дiї основної рослини. Для цього використовують рослини, що мiстять головним чином ефiрнi олiї. Коригуючi ефiрнi рослини потрiбнi в мінімальній кількості, щоб не протидiяти основним рослинам.

У рецептах пiсля перерахування трав пишуть М.f. specіes! (змішай, зроби збір чи чайну суміш). У рецептах для рослинних чаїв даються вказiвки (з позначкою D.S.- латиною означає: дай, вкажи) про спосiб приготування витяжки, строки вживання, а також iншi конкретні вказiвки. Важливими моментами є дозування й вiдмiрювання рiзних рослинних органів (листя, трави, кopeнів, насiння тощо). Залежно вiд хiмiчного складу рослини готують холодну витяжку, напар, вiдвар.

Напар готується з трав, що містять ефiрнi олiї, якi легко розкладаються при тривалій температурній обробцi. Вилучення стiйких проти нагрiвання речовин, що є у корінні, кopi i листi, досягається через варiння рослини (вiдвар) протягом 5-10-15 i бiльше хвилин. У рецептах вказується i час витягування (настоювання – 1, 5, 10, 15, 30, 60 i бiльше хвилин). Інколи при складних i рiзноманiтних зборах рослин з деяких iз них готують напар, а з iнших – вiдвар. У цьому випадку їx yпаковують в окремі пакунки. 3 таких спочатку готують вiдвар i пiсля зняття з вогню дають рослини на запарювання. Посуд закривають, i через 15-20 хв витяжку процiджують. У такий спосiб активнi речовини вилучаються найповнiше.

Витяжки з цiлющих рослин готують у скляному чи емальованому посудi. Металiчний посуд не придатний, оскільки створює умови для небажаних змiн активних складових.

Холодна витяжка готується з рослин, що містять слиз, крохмаль чи ефiрну олiю. Повне вилучення досягається через 8-10-12 год. У рецептах даються вказiвки й щодо способу приймання витяжки (1-3-6 разiв на день), щодо кiлькостi на один прийом (50-100-150 г), а також щодо часу, коли треба приймaти (до чи після їди). Резорбцiя (всмоктування) цiлющих складових стане повнішою і швидшою, коли витяжку приймають перед їдою, проте кислотність у шлунку тодi висока i може змiнити хiмiчно деякі корисні складові.

Доведено, що саме зранку перед прокиданням від сну у шлунку найменше кислот i тодi резорбцiя є майже повною. Дія кислотного середовища шлунка збалансовується до певної мiри, якщо частину дози на один прийом випити до їди, а другу після неї. При тривалому лiкуваннi може трапитись ускладнення внаслідок подразливої дiї на слизову оболонку шлунка чи на інші органи внаслiдок накопичення деяких активних складових у організмі. В таких випадках лiкування проводять з ритмічними перервами. Витяжки приготувати легко у домашнiх умовах відповідно обраній лiкувальнiй формi. Не рекомендується готувати вдома витяжки з рослин, які містять сильнодіючі і отруйні речовини.

Cort. (Cortex) – кора, Fl. (Flores) – квітки, Fol. (Folia) – листя, Fr. (Fructus) – плоди, Hb. (Herba) – трава, Rad. (Radix) – корінь, Rhiz. (Rhizoma) – кореневище, Stip. (Stipites) – приймочки, Tub. (Tubera) – бульби

бадан

Народные средства от всех болезней

иммунитет

Иммунитет

растения

Энергия растений

 
 
 
 

 

настои фитонциды холестерин антицеллюлитный массаж камни

Настои, настойки и отвары трав

Фитонциды

Холестерин

Массаж против целлюлита

Лечение камнями

лечение медом пшеница пророщенная лимонник диета йога

Лечение медом

Пророщенная пшеница

Препараты для иммунитета

Средиземномо- рская диета

Йога для настроения

лечение цветом глина аюрведа волосы пыльца

Лечение цветом

Лечение глиной

Аюрведа

Укрепление волос

Цветочная пыльца

 
Обратная связь: info@fitovita.com.ua © Все права защищены. 2010 год